Захист Сергія Тарасова заявив відвід судді С.Вовку через його упередженість — ЗМІ

У Печерському районному суді міста Києва триває розгляд резонансної справи відомого агробізнесмена Сергія Тарасова, яку адвокати називають «політично вмотивованою» та «заангажованою». Захист переконаний, що метою переслідування є захоплення активів Тарасова, а для тиску на підозрюваного використовуються правоохоронні органи та корумповані судді. Зокрема, напередодні, адвокати Марина Ілляшенко, Анатолій Ларін та Олександр Гардецький заявили відвід слідчому судді Сергію Вовку через його упередженість та грубі порушення норм Європейської конвенції, передає Укрпрес-інфо

Політичний підтекст справи та участь громадськості
Справу Тарасова активно моніторять правозахисні організації, зокрема «Чесне правосуддя» та Моніторингова місія судових рішень IAC ISHR. Крім того, її висвітлюють численні вітчизняні та міжнародні ЗМІ, що перетворює процес на лакмусовий папірець дотримання норм Конституції та прав людини в Україні.
За словами адвокатів, справа носить замовний характер, а правоохоронні органи та судді використовуються для тиску на підозрюваного.
Про це та інше адвокати заявили на вже традиційному прес-брифінгу, до якого можуть залучитись будь-які ЗМІ.

Відвід судді Вовка: аргументи сторони захисту
Під час останнього судового засідання 19.02.2025р., адвокати С. Тарасова заявили низку клопотань, проте по більшості з них отримали невмотивовану відмову суду. Реагуючи на упереджене суддівство, адвокати подали клопотання про відвід слідчого судді. Захист обґрунтував відвід судді Вовка низкою порушень, зокрема:
-Порушення права на участь у судовому засіданні
Адвокати неодноразово клопотали про участь Сергія Тарасова в засіданні через відеоконференцзв’язок, посилаючись на ст. 6 Європейської конвенції, яка гарантує усім право бути почутим та виступати на свій захист. Суддя Вовк вперто відмовляв у задоволенні цього клопотання. І лише на 3-й раз, під напором адвокатів, які нагадали, що за грубе порушення конвенції передбачається відповідальність, і що жоден суддя на цьому процесі ще не забороняв Тарасову участь у засіданні, частково задовольнив клопотання. Але при тому, не пояснив, як воно буде реалізовано.
-Обмеження в ознайомленні з матеріалами справи
Суддя надав захисту лише три години для ознайомлення з матеріалами клопотання слідства щодо обрання запобіжного заходу, що, на думку адвокатів, є порушенням принципу змагальності та процесуальних прав підозрюваного.

Також захист навів аргументи безпідставності відмови слідчого судді в задоволенні численних клопотань захисту.
Зокрема, суд відмовив у:
- витребуванні повних витягів з ЄРДР;
- поверненні клопотання слідства через юридичний казус із одночасним розглядом двох клопотань щодо запобіжного заходу;
- наданні перерв у розгляді справи.
Порушення Європейської конвенції: позиція адвокатів
Адвокат Анатолій Ларін заявив, що відмова судді Вовка допускати Тарасова до участі у засіданні порушує ст. 6 Європейської конвенції: «Право бути почутим є одним із ключових принципів процесуальної справедливості. Учасник справи повинен мати можливість захистити свою позицію в суді, що сприяє дотриманню принципу змагальності та прийняттю обґрунтованого і справедливого рішення».
А. Ларін також зазначив, що суддя Вовк не бажав допускати Тарасова до участі у засіданні, оскільки це ускладнило б ухвалення незаконного рішення на користь слідства. Тарасов міг би довести, що не переховується, готовий співпрацювати зі слідством та давати свідчення, а підстав для тримання під вартою немає.

Репутація судді Вовка та політичний тиск на Тарасова
Враховуючи грубі порушення Європейської конвенції та Конституції України, адвокати заявили клопотання про відвід судді Вовка, яке тепер має розглянути інший суддя. Захист налаштований рішуче продовжувати боротьбу за права Тарасова, залучаючи міжнародні правозахисні організації.
Адвокат Марина Ілляшенко підкреслила що: «Репутація судді Вовка вже скомпрометована. Адже на нього розглядають скаргу у Вищій раді правосуддя за зняття арешту з мільярдних активів російського бізнесмена, який перебуває під санкціями. Це свідчить про його корумпованість і залежність від зовнішніх впливів».

В свою чергу, адвокат Олександр Гардецький, мотивуючи причини відводу, зазначив, що суддя Вовк, розглядаючи скаргу щодо незаконної підозри Тарасову, сфальсифікував офіційні документи, зазначивши в ухвалі про неявку адвокатів, хоча ті були присутніми в судовому засіданні.
Захист також заявив, що справа проти Тарасова має політичний підтекст. За словами адвокатів, замовлення на його переслідування йде з «верхівки влади», а для його дискредитації залучено підконтрольні ЗМІ та ботів у соціальних мережах.
Зокрема адвокати навели приклади дезінформації, що активно розповсюджується в інтернеті:
- Що Тарасов нібито переховується від слідства, хоча слідству відомо його місцезнаходження, і він готовий давати будь-які пояснення та свідчення через відеоконференцзв’язок;
- Що Тарасова нібито оголошено в міжнародний розшук, хоча відповідного клопотання до Інтерполу, єдиного органу, який уповноважений вести міжнародний розшук, не подавалося.
Громадський резонанс і подальші кроки захисту
Справу Сергія Тарасова продовжують моніторити громадські організації та ЗМІ, адже вона стала маркером дотримання норм правосуддя в Україні. Адвокати Тарасова переконані, що лише публічність і громадський тиск допоможуть уникнути ухвалення незаконного рішення.
Цей кейс привернув увагу громадськості та ЗМІ через численні порушення прав людини, політичний підтекст та упередженість процесуального прокурора, слідчої групи та низки суддів. Захист наполягає на об’єктивному розгляді справи, дотриманні міжнародних норм та Конституції України, а також продовжує боротися за права свого підзахисного, використовуючи всі правові інструменти.
Громадськість продовжує стежити за розвитком подій, які можуть мати далекосяжні наслідки для правової системи України.