Мінкульт неефективно використовував кошти з 2020 року – Рахункова палата
Міністерство культури та стратегічних комунікацій неефективно використало понад півмільярда гривень на реалізацію державних політик. Про це свідчать результати аудиту роботи міністерства протягом 2020-2023 року, повідомляє Рахункова палата України.
У дослідженні виявилося, що Мінкульт не зміг забезпечити виконання цілей через «низьку якість управління». У бюджетній програмі, що нараховувала 521,8 мільйона гривень, передбачалося:
- забезпечити громадянам приналежність до єдиного культурного простору;
- зробити доступними культурні послуги;
- зменшити обсяг маніпулятивного контенту.
«Розроблено лише 31% нормативно-правових актів, передбачених планами пріоритетних дій Уряду та планом роботи Міністерства на 2023 рік. Зокрема, так і не було розроблено Стратегію розвитку культури та план заходів з її реалізації, не затверджено окремих нормативних документів, які б визначали перспективи та пріоритетні напрями розвитку у сфері інформаційної безпеки України«, – звернули увагу експерти Рахункової палати.
Також, за словами аудиторів, Мінкульт не мав безперервного процесу планування свого бюджету, моніторингу і звітування про реалізовані проєкти: «Звіти про виконання планів роботи за 2020-2022 роки не були затверджені Міністром, що свідчить про низьку якість управління загалом«.
Міністерство не створило «дієвої системи моніторингу» динаміки кількісних і якісних змін у сфері культури та інформаційної політики, а загалом його структурні підрозділи виконали лише 40% запланованих робіт.
Також у Рахунковій палаті звернули увагу на те, що ці структурні підрозділи були укомплектовані лише на 25-60%:
«Неналежна компетенція фахівців з питань реформ стала однією з причин виконання заходів з формування державної політики лише на 31 %. За таких обставин на виплату надбавки за виконання особливо важливої роботи фахівцям з питань реформ та нарахувань на неї нерезультативно використано 58,4 млн гривень. Все це спричинило поглиблення безсистемності керівництва та управління в цій сфері й унеможливило виконання повною мірою поставлених завдань«.
Крім того, Мінкульт не забезпечує контроль за ефективністю управління об’єктами державної власності. Через це з’явилася розбіжність у фінансовій звітності – 9,8 мільярда гривень.
Рахункова палата порекомендувала міністерству культури та стратегічних комунікацій доопрацювати недоліки, через які державний орган діяв неефективно. Держсекретар міністерства Олег Куроченко погодився з висновками аудиторів.
Аудитори наголосили, що від початку проведення дослідження Міністерство культури почало з’ясовувати причини розбіжностей у бухгалтерському обліку та звітах. Також вже затвердили «Порядок формування, затвердження та моніторингу виконання Плану роботи Міністерства культури та інформаційної політики України» за наказом Мінкультури від 23.04.2024.