Обвинувачення зухвало саботує засідання по справі Тарасова: адвокати здивовані неявкою прокурора

14 лютого в Печерському районному суді м. Києва знову не відбулися заплановані судові засідання у справі агропідприємця Сергія Тарасова. Причиною стало ігнорування процесу прокурором Іваном Чеченєвим, що викликало обурення сторони захисту та міжнародних спостерігачів. Адвокати називають такі дії слідства прямим саботажем та грубим порушенням процесуальних норм.
Саботаж чи тактика слідства?
На розгляд судді Вовка С.В. цього дня було винесено два клопотання зі сторони обвинувачення:
о 9:30 – щодо екстрадиції та тримання під вартою Анни Хмельницької, підозрюваної у справі;
об 11:00 – щодо повторного клопотання про запобіжний захід для Сергія Тарасова.
Однак обидва засідання були зірвані через відсутність прокурора Чеченєва, який не попередив суд та сторону захисту про свою неявку. Суддя Вовк змушений був перенести розгляд справи, що спричинило чергове затягування процесу.
Реакція захисту
Адвокати Тарасова та Хмельницької аргументовано розкритикували дії обвинувачення.
Анатолій Ларін, адвокат С. Тарасова:
«Ми бачимо грубе порушення процесуального кодексу. Прокурор не мав права переносити засідання без вагомих підстав. Це або саботаж, або спосіб тиску на суд. У слідства, можливо, є свої кулуарні домовленості, або ж вони намагаються натиснути на суддю, щоб змусити його ухвалити вигідне їм рішення».

Адвокат припустив, що справжньою причиною неявки прокурора могли бути події 12 лютого, коли засідання щодо обрання запобіжного заходу не відбулося через, нібито, відкликання клопотання слідством. Водночас жодного офіційного рішення щодо подальшої долі «відкликаного клопотання», на ранок 14 лютого так і не було ухвалено суддею Новаком. В результаті, в суді фактично розглядаються одразу два клопотання слідства щодо обрання МЗЗ Тарасову, що є порушенням норми. Таким чином (не з’явившись на засіданні) слідство хотіло дати час судді Новаку прийняти рішення щодо першого клопотання.
Марина Ілляшенко, адвокат С. Тарасова:
«Наразі в Печерському суді одночасно розглядаються два ідентичні клопотання щодо МЗЗ для Тарасова, що є порушенням процесуальних норм. Спочатку нехай суддя Новак ухвалить рішення по першому, а вже потім можна розглядати наступне. Те, що відбувається – юридичний хаос і повний непрофесіоналізм слідства».
Ситуація з екстрадицією Анни Хмельницької
Окрему увагу заслуговує справа Анни Хмельницької, яку слідство хоче екстрадувати з Великої Британії. Зокрема, адвокат Олександр Бабіков зазначив: «Хмельницька – лише секретар, яка підписувала типові договори. Бажання слідства арештувати її – це виключно спосіб тиску на Тарасова. Більше того, її екстрадиція ставить під загрозу безпеку її неповнолітньої дитини. Ми вже звернулися до Інтерполу з метою запобігти переслідуванню Хмельницької, що має всі ознаки політичного замовлення».
Перешкоди для ЗМІ
Щодо судових засідань, варто відзначити, що журналістам, попри наявність офіційних клопотань, не дозволили знімати процес оголошення перенесення засідань. Суддя Вовк аргументував це «відсутністю окремого дозволу на відеофіксацію». Натомість сторона захисту зауважила, що це порушення принципу відкритого судочинства. Адвокати висловили надію, що коли розпочнуться засідання, суддя Вовк не буде вигадувати причин, щоб заборонити ЗМІ робити відеозйомку процесу.
Що далі?
Наступні засідання призначені на 17 та 19 лютого. Чи з’явиться цього разу сторона обвинувачення у залі суду, чи знову слідство знайде привід для відтермінування процесу – питання відкрите. Однак очевидно, що систематичне ігнорування процесуальних норм, як вже неодноразово відзначали ЗМІ, може свідчити про слабкість, або навіть відсутність доказової бази обвинувачення.
Андрій Мохник для Конфлікт ТБ